AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Edebiyat

Otobiyografi Nasil Yazilir

Edebiyat
Otobiyografi Nasil Yazilir, Otobiyografi Nasil Yazilir Otobiyografi Nasil Yazilir Otobiyografi nedir - Otobiyografinin amacı ve teknikleri Bireyin kendisi yani hayatı ile ilgili yazılı olarak bilgi vermesine dayanan bir tekniktir. Otobiyografide amaç: bireyin davranışlarının gerisinde bulunan ihtiyaçları ve tutumları tespit etmektir. Hayatının belirli zamanlarında ki kendi önem vurgusudur otobiyografinin tekniği. Bu anlatım sırasında olaylara karşı tutumunu, bunların oluşmasında rol oynayan geçmiş olaylara ve kişilere verdiği önemi yansıtmaktadır. Kişinin başkaları tarafından nasıl göründüğünden çok, onun kendisini nasıl gördüğünün önemli olduğunu ve Otobiyografi Nasil Yazilir ingilizce otobiyografi nasıl yazılır, otobiyografi nasil yazilir ve ornekleri, otobiyografi nasıl yapılır, otobiyografi nasıl yazılır, otobiyografi nedir nasıl yazılır, otobiyografi ornekleri, otobiyografide neler yazılır, otobıyografı ornek, yazılmış otobiyografi örnekleri, öğrenci otobiyografi örnekleri, öğrencilerin otobiyografi örnekleri, öğrencilerin yazdığı otobiyografi örnekleri, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-07-2010 00:45 Yazan: UzZMaN
Otobiyografi Nasil Yazilir

Otobiyografi Nasil Yazilir

Sponsorlu Bağlantılar

Otobiyografi Nasil Yazilir
Otobiyografi nedir - Otobiyografinin amacı ve teknikleriBireyin kendisi yani hayatı ile ilgili yazılı olarak bilgi vermesine dayanan bir tekniktir. Otobiyografide amaç: bireyin davranışlarının gerisinde bulunan ihtiyaçları ve tutumları tespit etmektir. Hayatının belirli zamanlarında ki kendi önem vurgusudur otobiyografinin tekniği. Bu anlatım sırasında olaylara karşı tutumunu, bunların oluşmasında rol oynayan geçmiş olaylara ve kişilere verdiği önemi yansıtmaktadır.

Kişinin başkaları tarafından nasıl göründüğünden çok, onun kendisini nasıl gördüğünün önemli olduğunu belirtir. Şahıslara otobiyografi yazdırılırken iki türlü yol takip edilebilir:


1.Kontrolsüz otobiyografi: Kişinin kendisi hakkında her konuda istediğini serbestçe yazabilmesidir.


2) Kontrollü otobiyografi: Kişinin belli bir konu etrafında örneğin aile özgeçmişi ve ilgileri hakkında serbestçe yazabilmesidir.

Otobiyografi yazarken kişiler kendilerine aşağıda bulunan soruları yönlendirmelidirler

Kendinizi nasıl tanımlarsınız


-Size göre olumlu yada olumsuz olan yönleriniz nelerdir?

-Sizi devamlı tedirgin eden sorunlarınız nelerdir?

-Hayatınızda etkisi altında kaldığınız olaylar nelerdir?

-İlgilendiğiniz konular nelerdir?

-Ailenizin ve arkadaşlarınızın size nasıl davranmasını istersiniz?

-Geçmişinizle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

-Geleceğe ilişkin planlarınız nelerdir?

Otobiyografi Nasil Yazilir

Bir kişinin kendi hayatı hakkında yazdığı yazı veya esere otobiyografi denir. Otobiyografi yazmaya tıpkı biyografide olduğu gibi tanıtıcı bilgilerle başlanmalı, sonra toplumsal kanaat ve düşüncelere, dinî inançlara, ahlakî ve sosyal görüşlere, kişilik özelliklerine, anılara, kişisel yaşantılara vs. yer verilmelidir. Otobiyografi yazmanın en büyük zorluğu tarafsız yani objektif (nesnel) olabilmektir. Çoğu otobiyografi yazarı sübjektif (öznel) olmaktan kurtulamazlar. Otobiyografi yazarken çevre ve aile büyüklerinin bilgilerinden faydalanılmalıdır. Otobiyografinin anıdan farkı, kişinin hayatını doğumundan yazıldığı zamana kadar aralıksız, kesintisiz anlatmasıdır. Anılarda ise süreklilik olmayabilir.


Sezen Aksu Otobiyografi Örnegi


3 Temmuz 1954'de Sezen Aksu (o zamanki soyadı ile "Yıldırım"), Denizli'nin Sarayköy'ünde doğdu.Anne ve babası öğretmendi. Üç yaşında İzmir'e taşındılar. Büyüme çağında sanatın bütün dallarına ilgi duyan Sezen, resim, tiyatro, dans dersleri alırken, yüksek öğrenim için Ziraat Fakültesi'ni seçti. Aynı yıllarda İzmir radyosu sanatçılarının dersler verdiği İzmir Radyosu Sanatçılar Derneğine girdi ve dört yıl aralıksız, iki yıl aralıklı altı yıl süreyle Türk Sanat Müziği eğitimi aldı.


Z iraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bırakarak profesyonel şarkıcılığa başladı. 1970'lerin ortalarında ,Gölge Etme gibi şarkılarla yıldızı parladı. Şarkılarının çoğunu kendi besteledi. Bazılarının da sözlerini yazdı. İlk kez 1979'da sinema oyunculuğunu denedi.
M inik Serce(Sezen Aksu'ya minik serçe adını rahmetli gazeteci Yavuz Gökmen takmıştır.)Oyunculuk yeteneğiyle dikkat çektiği,Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonraadlı müzikallerdeki Sen Ağlama, Geri Dön ,Dağlar Dağlar gibi şarkılarla ününü perçinledi. Sonraki Git kasetiyle zirvedeki yerini aldı. Türk pop müziğinin en güçlü seslerinden Sezen Aksu, Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yüksel, Tilbe gibi bir zamanlar vokalistliğini yapmış gençleri pop müziğimize kazandırdı.


Ü ç kez evlendi.Sezen Aksu'nun hayatının en acı olayını iki dostunu kaybederek yaşadı. Uzay Heparı ve Onno Tunç'un bu yalan dünyayı terketmeleri Minik serçede kapanması zor yaralar açsada hala uçmayı sürdürüyor.


1 975 yılından beri Türk Pop Müziği alanında çalışan Sezen Aksu, üç yüzden fazla söz ve besteye imza attı.


"A şkın Sesi" olarak tanıdığımız Sezen Aksu, ara sıra evlenerek aşkın sınırlarını denemekte. Şu anda bekâr ve bir oğlu var.


S ezen Aksu'nun kasetleri: Serçe, Ağlamak Güzeldir, Firuze, Sen Ağlama, Git, Sezen Aksu'88, Sezen Aksu Söylüyor, Gülümse, **** Kızın Türküsü, Düş Bahçeleri, Işık Doğudan Yükselir, Düğün Ve Cenaze, Sevgilerimle ve Adı Bende Saklı


İstanbul İstanbul Olalı - Sezen Aksu


Uzanıp kanlıcanın orta yerinde bir taşa

Gözümün yaşını yüzdürürüm hisara doğru

Yapacak hiç bişey yok gitmek istedi gitti

Hem anlıyorum hem çok acı tek taraflı bitti

Bi lodos lazım şimdi bana bi kürek bi kayık

Zulada bir kaç şişe yakut yer gök kırmızı

Söverim gelmişine geçmişine ayıpsa ayıp


Düşer üstüme akşamdan kalma sabah yıldız

Ah istanbul istanbul istanbul olalı

Hiç görmedi böyle keder

*****iyorum aşkından kalmadı bende gururdan eser

Ne acı ne acı insan kendine ne kadar yenik

Bulunmadı ihanetin ilacı yürek koca bi kara****k

Yapacak hiç bişey yok gönül bu sevdi

Yeni bir ten yeni bir heyecan bilirim üstelik

Bi lodos lazım şimdi bana bi kürek bi kayık

Zulada bir kaç şişe yakut yer gök kırmızı

Söverim gelmişine geçmişine ayıpsa ayıp

Düşür üstüme akşamdan kalma sabah yıldızı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Boy nasil uzatilir Leyll-A Serbest Kürsü 0 06-25-2010 16:28
NasiL ÖLecegiz? Mah-mud Ölüm, Kıyamet, Ahiret 0 01-08-2010 17:29
Ya Ben Nasil Korkmayayim RittyBoy Dini Bölüm & İslam Dünyası 0 01-04-2010 19:40
Msn Nasil Patlatilir? UzZMaN MSN Genel 0 12-30-2009 15:00
NASIL BİR ATATÜRK ? Turkcell Ulu Önder Atatürk 0 12-04-2009 12:09Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose