AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Dersler Genel

Müzik ve Sanat

Dersler Genel
Müzik ve Sanat, Müzik ve Sanat Müzik ve Sanat müzik ve sanat arasındaki ilişki nedir - müzik ve sanat arasındaki bağlantı Sanat sosyolojisi adı verilen dal, sanatçının yaşadığı toplumla sanat kurumu arasındaki bağlantıları inceler. Çünkü, her insan gibi sanatçı da, diğer insanlarla ilişki halindedir, ortak bir yaşantı içindedir. Onun içinden çıktığı toplum, onun hedef aldığı kitleler ve sanat eseri arasındaki sayısız ilişkileri, sosyolojinin bir dalı olan sanat sosyolojisi inceler. Sanat ve yaratma olayını, birkaç faktörün etkisi ve sonucu ve Müzik ve Sanat insan sanat müzik ilişkisi, insan sanat ve müzik ilişkisi, insan sanat ve müzik ilişkisi ödev, müzikle sanat arasındaki ilişki, müziğin diğer sanat dallarıyla ilişkisi, müziğin diğer sanat dallarıyla ilişkisi nedir, müziğin diğer sanat dallarıyla ilişkisi ödev, müziğin diğer sanatlarla ilişkisi, müziğin diğer sanatlarla ilişkisi nedir, müziğin diğer sanatlarla ilişkisi nelerdir, müziğin diğer sanatlarla olan ilişkisi, müziğin sanat dallarıyla ilişkisi, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-25-2010 20:16 Yazan: shekerkisS
Müzik ve Sanat

Müzik ve Sanat

Sponsorlu Bağlantılar

Müzik ve Sanat
müzik ve sanat arasındaki ilişki nedir - müzik ve sanat arasındaki bağlantı


Sanat sosyolojisi adı verilen dal, sanatçının yaşadığı toplumla sanat kurumu arasındaki bağlantıları inceler. Çünkü, her insan gibi sanatçı da, diğer insanlarla ilişki halindedir, ortak bir yaşantı içindedir. Onun içinden çıktığı toplum, onun hedef aldığı kitleler ve sanat eseri arasındaki sayısız ilişkileri, sosyolojinin bir dalı olan sanat sosyolojisi inceler.

Sanat ve yaratma olayını, birkaç faktörün etkisi ve sonucu olarak düşünebiliriz. Bunlardan birkaçı : sanatçı kişiliği, kullanılan malzeme, teknik ve sanatçının içinde yaşadığı toplumsal ortamdır. İnsanın yarattıkları incelenirken, onun evrensel bir yaratık olması yanında, millî ve toplumsal bir varlık olduğu da göz önüne alındığından, bireyin anlaşılabilmesi için, onun bağlı olduğu toplumsal yapı’nın da anlaşılması gerekmiştir.

Sanat, doğrudan doğruya insanlara seslendiğine göre, sorunun çözümünü bir bakıma insan toplumunda aramak gerçekten yerinde olur. En basit tanımlamaya göre ; sosyoloji, toplumları ve toplum içindeki olayları inceler. Sanat ise, bütün toplumlarda yaygın bir olgudur. Sosyoloji, toplumlarda böylesine yaygın bir olaya ilgisiz kalamazdı. İşte bu düşünceler ışığında, sanatın insan toplumuyla olan ilgisini yorumlayabilme kaygısı, bazı sosyologları ve sanat tarihçilerini yeni bir bilim kurmaya yöneltmiş, böylece sanat sosyolojisi doğmuştur.

Halkın, ya da toplumun büyük çoğunluğunun, sanatı belirlemede payı olduğu düşüncesi, geç devirlerde kabul edilmiştir. Antik çağda, halkı, sanattaki değişme ve gelişmelerin temel etkeni olarak kabul etme eğilimi görülmez.

Sanat sosyolojisi, yüzyılımızın başında sanat tarihinin bir branşı olarak değil; sosyolojinin bir branşı olarak ortaya çıkar. C.Lalo’nun “sosyolojik estetik” dediği şey, sosyal sınıfların sanata olan ilgisini kritik eden bir görüştür. Yazar, kendinden önce benzer düşünceleri ortaya atan Guyau’nun izleyicisi gibidir.

Sanat faaliyeti, kalıcı ve evrensel değerleri bile amaçlasa, her zaman belirli bir topluma sunulur, arz edilir. Bir artistik faaliyete toplumun verdiği değer; eserin kabulü, onun anlaşılması, korunması ve elden ele geçişi bir toplum içinde olmaktadır. Ancak, bütün bunların dışında sanatçının özel bir işlevi de vardır. İşte bu noktadan sonra sosyoloji, teorilerini sanata açıklamakta yetersiz kaldığını görüyoruz. Çünkü, sanatla toplum yapısından başka bağlantılar da vardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pop Müzik Nedir? dBuse 5n1k 0 07-05-2013 14:03
Sanat Sevdası - Avrupa Sanat Müzeleri ve Ziyaretçi Kitlesi - Alain Darbel UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 12-14-2011 07:21
Sanat Manifestoları - (Avangard Sanat ve Direniş) - Ali Artun - İletişim Yayınları - kitap - ATN UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 11-07-2010 22:56
Sanat Komplosu - Yeni Sanat Düzeni Ve Çağdaş Estetik 1 - Jean Baudrillard - İletişim Yayınları - kitap - ATN Bilgili Kitap Tanıtımı 0 11-07-2010 22:55
Müzik Sistemleri The_SooN Modifiye Ve Modifiyeli Araçlar 0 07-08-2008 09:51Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose