AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Tarih > Cumhuriyet Tarihi

Atatürkün Halkçılık İlkesi

Cumhuriyet Tarihi
Atatürkün Halkçılık İlkesi, ve Atatürkün Halkçılık İlkesi atatürk e göre halk, atatürkün cumhurıyetçılık ılkesı, atatürkün halkçılık ilkesi, atatürkünhalkçılık ilkesi, cumhurıyetcılık ılkesı, halcılık ılkesı, halkcılık ılkesının, halkçılık hakkında bilgi, halkçılık ile ilgili bilgiler, halkçılık ilkesi hakkında bilgi, halkçılık ılkesi, halçılıkla ilgili bilgiler, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-19-2010 16:20 Yazan: UzZMaN
Atatürkün Halkçılık İlkesi

Atatürkün Halkçılık İlkesi

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün Halkçılık İlkesi
Atatürkün Halkçılık İlkesi Hakkında Bilgi - Atatürk’e Göre Millet ile Halk Aslındaki Anlayışı HakkındaAtatürkün Halkçılık İlkesi


Bir milleti oluşturan, çeşitli mesleklerin ve toplumsal grupların içinde bulunan insanlara halk denir. Bu akımdan halkçılık ilkesi hem

cumhuriyetçilik hem de milliyetçilik ilkelerinin zorunlu bir sonucudur.


Atatürk’e göre millet ile halk aslında tek anlama gelmektedir. Halkçılık ise millet içindeki çeşitli insan gruplarının çıkarına ve yararına bir siyaset izlenmesi, halkın kendi kendini yönetmeye alıştırılmasıdır.


Halkçılık, cumhuriyetçiliğin doğal bir sonucudur denildi ki, bu çok doğrudur. Cumhuriyet, halkın kendi yöneticilerini kendi içinden seçmesi anlamına gelmektedir. Böylece cumhuriyet rejimi, bir halk rejimi olmaktadır.

Aynı biçimde, halkçılık, milliyetçiliğin de bir sonucudur. Millet halktan oluştuğuna göre, milliyetçilik, Türk halkının mutluluğu için çalışmak, ortak geçmişe ve geleceğe halkla birlikte bağlanmak demektir.


Atatürk, daha TBMM açılır açılmaz, yeni kurulan devletin bir halk devleti olduğunu belirten pek çok konuşmalar yapmıştır. Artık halk, bir kişi tarafından yönetilmemekte, kendi kendini yönetmektedir.


Halkçılık ilkesinin uygulanması ayrıca, toplumda hiç kimsenin diğerinden üstün olmamasının, kanun önünde kesin eşitliğin kabulü anlamına da gelmektedir. Gerçek halkçılıkta hiçbir toplumsal gruba, zümreye ayrıcalık tanınmaz. Halk her bakımdan birbirine eşit kimselerden oluşur.

Bugün bazı rejimler halkı yalnız belli bir grup insandan ibaret saymaktadırlar. Bu rejimlerin adı olan halk cumhuriyeti yanıltıcıdır. Çünkü sadece belli bir grup halkın devleti anlamına gelmektedir. Gerçek budur. Ama Atatürkçü halk devletinin uzaktan yakından böyle bir anlam taşımadığı ve belirtmediği hemen söylenmelidir.


Atatürkçü halk devleti, Türk halkının tümünü, yani Türk milletini kapsamına alır. Böyle bir halkçılık anlayışı, gerçek demokrasinin kurulması için gerekli olan ortamı en iyi biçimde hazırlar.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Halkçılık Üzerine - Sun Yat-Sen Leyll-A Kitap Tanıtımı 0 10-26-2011 10:21
Atatürkün Okul Yılları shekerkisS Cumhuriyet Tarihi 0 06-25-2010 15:48
Atatürkün Hayatı Leyll-A Cumhuriyet Tarihi 0 06-19-2010 16:18
Atatürkün Anıları shekerkisS Cumhuriyet Tarihi 0 06-19-2010 16:17
atatürkün resimleri by_furkan Serbest Kürsü 11 09-12-2007 18:38Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose