AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Tarih > Cumhuriyet Tarihi

Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi

Cumhuriyet Tarihi
Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi, Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi Cumhuriyet İnsan Hakları - Cumhuriyet’in getirdiği temel hak ve özgürlükler DEĞİŞTİRİLEMEZ TEMEL HÜKÜMLER Anayasa'nın 4 üncü maddesine göre; Devletin şekli, Cumhuriyetin nitelikleri, Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti ile ilgili 1, 2 ve 3 üncü maddelerindeki hükümler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. Anayasa ile kesin güvence altına alınan bu temel hükümler şöyle sıralanıyor : Madde 1- Türkiye Devleti bir cumhuriyettir. Madde 2 ve Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi cumhuriyet demokrasi ve insan hakları, cumhuriyet demokrasi ve insan hakları ile ilgili kompozisyon, cumhuriyet hakları, cumhuriyet insan haklari ve demokrasi kompozisyon, cumhuriyet insan hakları, cumhuriyet insan hakları ve demokrasi, cumhuriyet insan hakları ve demokrasi ile ilgili kompozisyon, cumhuriyet insan hakları ve demokrasi konulu kompozisyon, cumhuriyet ve insan hakları, cumhuriyet ve insan hakları ile ilgili kompozisyon, demokrasi insan hakları ve cumhuriyet, insan hakları demokrasi ve cumhuriyet, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-19-2010 16:15 Yazan: giray41
Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi

Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi

Sponsorlu Bağlantılar

Cumhuriyet İnsan Hakları ve Demokrasi
Cumhuriyet İnsan Hakları - Cumhuriyet’in getirdiği temel hak ve özgürlükler
DEĞİŞTİRİLEMEZ TEMEL HÜKÜMLER

Anayasa'nın 4 üncü maddesine göre; Devletin şekli, Cumhuriyetin nitelikleri, Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti ile ilgili 1, 2 ve 3 üncü maddelerindeki hükümler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.


Anayasa ile kesin güvence altına alınan bu temel hükümler şöyle sıralanıyor :


Madde 1- Türkiye Devleti bir cumhuriyettir.

Madde 2 - Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.


Madde 3 - Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı "İstiklâl Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.

DEVLETİN GÖREVLERİ

Anayasaya göre Devlet, "Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya

çalışmakla görevlidir.
EGEMENLİĞİN KULLANILMASI

Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.

Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz. (Md.6)


Yasama yetkisi, Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez. (Md. 7) Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasa ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir. (Md. 8)


Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. (Md. 9)

KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK

Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye ve sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. (Md.10)

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hakikat ve İnsan Hakları - Bişeng Özdinç Leyll-A Kitap Tanıtımı 0 09-06-2012 14:20
Bir İnsan Hakları Delisi - Şeyhmus Diken UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 03-29-2012 14:20
Avrupa da İnsan Hakları - Thomas Hammarberg UzZMaN Kitap Tanıtımı 0 02-15-2012 12:21
İnsan Hakları Ve Felsefe - Betül Çotuksöken Leyll-A Kitap Tanıtımı 0 12-03-2011 05:20
İnsan Hakları Düşüncesinin Ortaya Çıkışı shekerkisS Dersler Genel 0 10-27-2010 11:25Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose