AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Diz Ağrısı

Çocuk Sağlığı
Çocuklarda Diz Ağrısı, Çocuklarda Diz Ağrısı Çocuklarda Diz Ağrısı çocuklarda sık görülen ağrılar - diz ağrısı sebepleri - diz ağrısı tedavisi - büyüme ağrıları Çocukluk çağında sık rastlanan bir diz ağrısı sebebidir. Diz kapağının alt ucundan, kaval kemiğine (tibia) yapışan patellar tendon ve yapışma yerinde ağrı ve hassasiyet olmasıdır. Hastalık erkeklerde kızlardan 3 kat daha fazla görülür. Erkek çocuklarda 11-15 yaşlarında, kızlarda 8-13 yaşlarında sık görülür. Tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Büyüme döneminde gevşek olan kemik- tendon ve Çocuklarda Diz Ağrısı 13 yaş diz ağrısı, 13 yaşında diz ağrısı, 15 yaş diz ağrısı, bebeklerde diz ağrısı, cocuklarda diz agrisi, cocuklarda diz ağrıları, cocuklardadizagrisi, cocukta diz ağrısı, diz ağrısı 15 yaş, küçük çocuklarda diz ağrısı, çocuk diz agrisi, çocuklarda diz, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-29-2010 09:05 Yazan: Bilgili
Çocuklarda Diz Ağrısı

Çocuklarda Diz Ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Diz Ağrısı çocuklarda sık görülen ağrılar - diz ağrısı sebepleri - diz ağrısı tedavisi - büyüme ağrıları
Çocukluk çağında sık rastlanan bir diz ağrısı sebebidir. Diz kapağının alt ucundan, kaval kemiğine (tibia) yapışan patellar tendon ve yapışma yerinde ağrı ve hassasiyet olmasıdır. Hastalık erkeklerde kızlardan 3 kat daha fazla görülür. Erkek çocuklarda 11-15 yaşlarında, kızlarda 8-13 yaşlarında sık görülür. Tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Büyüme döneminde gevşek olan kemik- tendon yapışma yerinin uyluk ön bükümündeki kasların (kuadriseps, dizi doğrultucu kas) ani kasılması ile bu bölgedeki periost (kemiği çevreleyen zarlar) tüberositas tibiadan (kaval kemiğinin uç önündeki çıkıntı) ayrılır.

Hareketle artan, dinlenmeyle azalan bir ağrı vardır. Patellar tendon kalınlaşmıştır. Bu bölgede basmakla ağrı vardır. Dizin tam bükülmesi ve tam doğrultulması (fleksiyon, ekstansiyon) ağrıya sebep olur.Tedavisi


Kendini sınırlayıcı bir hastalıktır. 3 aylık hareket kısıtlaması şikayetleri geçirir. 3 ay spor yasaklanır. Sıcak ve soğuk uygulamalar yapılabilir. Bu tedaviden sonuç alınamazsa kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir. Cerrahi müdahale oldukça risklidir ve ciddi komplikasyonlara (patella alta, genu rekurvatum, kondromalazi vs.) yol açabilir. 15 yaş civarında kendiliğinden iyileşir.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri buqunasK Genel Sağlık 0 07-03-2012 23:40
Çocuklarda Boğaz Ağrısı UzZMaN Çocuk Sağlığı 0 10-20-2010 23:17
Çocuklarda Karın Ağrısı ve Kabızlık Bilgili Çocuk Sağlığı 0 10-06-2010 16:05
Çocuklarda Karın Ağrısı TUtHiii Çocuk Sağlığı 0 08-25-2010 17:05
Çocuklarda Karın Ağrısı ve Tedavisi TUtHiii Çocuk Sağlığı 0 07-03-2010 01:14Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose