AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Çocuk Sağlığı

0-6 Yaş Çocuklarda Pamukçuk Ve Ağız Yaraları

Çocuk Sağlığı
0-6 Yaş Çocuklarda Pamukçuk Ve Ağız Yaraları, ve 0-6 Yaş Çocuklarda Pamukçuk Ve Ağız Yaraları bebeklerde ağız yaraları, bebeklerde ağız yarası, bebeklerde ağız yarasına ne iyi gelir, bebeklerde ağızda yara, bebeklerde dil yarası, bebeğimin agzi yara, cocuklarda agizda yara, çocuklarda dilde yara, çocukta ağız yarası, çoçuk ağız yarası, çoçuklarda agız yarası, çoçuklarda ağız yaraları, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-20-2010 12:05 Yazan: UzZMaN
0-6 Yaş Çocuklarda Pamukçuk Ve Ağız Yaraları

0-6 Yaş Çocuklarda Pamukçuk Ve Ağız Yaraları

Sponsorlu Bağlantılar

0-6 Yaş Çocuklarda Pamukçuk Ve Ağız Yaraları 0-6 yaş bebeklerde ağız yaraları - çoçuklarda ağız yaralarında nelere dikkat etmeliyiz - 0-6 yaş bebeklerde ağız temizliği - çoçuklarda görülen ağız yaraları hakkında


Pamukçuk; yeni doğanda ve süt çocukluğu döneminde dil, yanak içleri ve damakta görülen bir mantar hastalığıdır. Ağız içinin her iki tarafında beyaz lekeler oluşur. Bu lekeler, toplu iğne başı büyüklüğündedir ve ağızda süt pıhtısı görüntüsü verir. Prematürelerde, temiz bakılmayan hastalıklı ve zayıf bebeklerde daha sık görülür. Bebek, ağzı acıdığı için emmede zorluk çeker.

Anne memesinin ılık suyla temizlenip bebeğe verilmesi, memelerin temiz tutulması,biberon ve emziğin iyice kaynatılması, meme ve mamadan sonra bebeğe su içirilmesi (ağızda kalan süt artıklarının temizlenmesi için) pamukçuk oluşmaması için alınacakönlemlerdir. Önlemlere rağmen pamukçuk görülürse anne, işaret parmağına temiz bir tülbent sararak parmağını karbonatlı suya batırmalı ve bebeğin ağzını, yanak içlerini parmağı ile silmelidir.


Gün içinde bu işlem birkaç kez tekrar edilmelidir.Yine de geçmezse doktorun önerilerine uygun hareket edilmelidir.

Çocuklarda dilde, diş etlerinde ve ağız kenarlarında değişik türlerde ağız yaralarına da ık rastlanır. Ağız mukozası kırmızı, şiş ve ağrılıdır. Bu yaralar yüzünden çocuk, özellikle yemek yeme sırasında acı çeker. Vitamin eksikliği,çocuğun ruhsal durumundaki lumsuzluklar,yanak içi ısırmaları,temizlik kurallarına dikkat etmeme bu yaraların oluşmasına neden olabilir.

Çocuğa ağzını tahriş etmeyecek yumuşak kıvamlı besinler verilmeli, beslenme sonrasında çocuğun ağzı karbonatlı suyla temizlenmelidir. Çocuğun kullandığı emzik, ağzına götürdüğü oyuncaklar vb. kaynatılarak temizlenmelidir. İyileşme göstermeyen durumlarda doktora başvurulmalıdır.

alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Aft Ağız Yaraları UzZMaN Ağız Ve Diş 0 08-11-2010 15:35
Ağız Yaraları - Aft Leyll-A Alternatif Sağlık 0 05-28-2010 01:20
(Aft) Ağız yaraları Bilgili Ağız Ve Diş 0 12-17-2009 19:29
Ağız Mantarı Pamukçuk Tedavi Bilgili Ağız Ve Diş 0 12-17-2009 19:28
Ağız Mantarı Pamukçuk Bilgili Ağız Ve Diş 0 12-17-2009 19:28Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose