AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Çocuk Sağlığı

Gastrointestinal Sistem Hastalıkları

Çocuk Sağlığı
Gastrointestinal Sistem Hastalıkları, ve Gastrointestinal Sistem Hastalıkları distansiyon nedir, gastrointestinal cerrahi nedir, gastrointestinal hastalıklar nelerdir, gastrointestinal rahatsızlıklar nedir, gastrointestinal sistem hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları nelerdir, gastrointestinal sistem hastalıkları ppt, gastrointestinal sistem hastalıkları slayt, intestinal distansiyon nedir, pnömonik infiltrasyon nedir, yenidoğan safralı kusma, çocuklarda gastrointestinal sistem hastalıkları, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-02-2010 18:35 Yazan: shekerkisS
Gastrointestinal Sistem Hastalıkları

Gastrointestinal Sistem Hastalıkları

Sponsorlu Bağlantılar

Gastrointestinal Sistem Hastalıkları Gastrointestinal Sisteminde Kilinik Bulgular - Bbeklerde Gastrointestinal Sistem Hastalıkları Nelerdir - Yenidoğan Bebek Hatalıkları - Distansiyon Nedir
Gastrointestinal Sistem Hastalıkları


Yenidoğan bebeklerin ve çocukların gastroin-testinal sistemi ilgilendiren önemli ve sık rastlanan cerrahi problemlerine bu bölümde yer verilecektir. Konjenital gastrointestinal anomalilerde, ayrıca üriner, iskelet ve kalp anomalilerinin de beraber olabileceği unutulmamalı ve hasta sadece bir sistemiyle değil tüm sistemleriyle ele alınmalıdır.


Klinik Bulgular


Gastrointestinal sistemin hastalıkları ayrı ayrı incelenmeden önce, bu sistemle ilgili semptomlar hakkında bilgi verilecektir.


Kusma ve Gastrointestinal Sistem ppt


Yenidoğan ve süt çocuğunda kusma çok sık görülür. Israrla kusan bir bebekte hemen teşhise yönelik çalışmalar yapmak gerekir. Kusma safralı ve safrasız olmak üzere ikiye ayrılarak ince-lenir. Yenidoğan bir bebekte safralı kusma görülüse, aksi ispatlanana kadar intestinal obstrüksiyon düşünmeli ve acil ameliyata hazır olunmalıdır. Diğer bulgu ve semptomlara göre safrasız kusma da cerrahi ve acil bir durum belirtisi olabilir. Kusmanın miktarı ve sıklığı olayın şiddeti ve cinsi hakkında genellikle bilgi vermez. Nadir görülen az mik-tarda bir kusma da ciddi bir olayın bulgusu olabilir.


Safrasız kusma: Beslenme sırasında erken yorulma, hipotermi, letarji ile beraber görülen safrasız kusma sepsis, menenjit, nekrotizan enterokolit ve intrakranial basınç artmasının ilk bulguları olabilir.


Takipne ve hepatomegali ile beraber olan kalp yetmezliği de safrasız kusma ile beraber görülebilir.

Gastroözofageal reflü yenidoğanda safrasız kusmanın en sık rastlanan nedeni olup, infantil hipert-rofik pilor stenozu ile karıştırılmamaları gerekir. Özellikle, 3-8 haftalık bebeklerde görülen projektil safrasız kusma pilor stenozunu düşündürmelidir.


Safrasız kusan bir yenidoğanda dikkatli bir karın ve göğüs muayenesi yapılmalı, düz akciğer ve karın grafileri çekilmelidir. Ultrasonografik inceleme genellikle gerekir. Yenidoğan devresinde me-konyum aspirasyon durumunda letarji, takipne ve safrasız kusma bulguları görülebilir. Bu durumlarda üst ve orta loblarda pnömonik infiltrasyon görülür. Solunum sıkıntısı ekstrakorperyal membra-nöz oksijenizasyonu gerektirecek kadar ağır olabilir. Tam kan sayımı, kan kültürü ve ECG gibi laboratuar çalışmaları yapılır.


Safralı kusma: Bir bebekte safralı kusma varsa, aksi ispatlanmadıkça intestinal obstrüksiyon farenjit ve bakteriyel enterit gibi durumlarda da safralı kusma olabileceği unutulmamalıdır. Reflü'ye bağlı kus-malar da bazen safralı olabilir. Malrotasyon, volvu-lus, duodenal stenoz veya atrezi, jejunoileal me-konyum hastalıkları, intestinal atrezi ve Hirschsp-rung hastalığı safralı kusmanın görülebileceği en sık rastlanan durumlardır.


Rektal kanama ve Gastrointestinal Sistem nedir


Gastrointestinal sistemin değişik patolojilerinde değişik tip intestinal kanamalar görülebilir. Örneğin bir polipe bağlı kanama kırmızı taze kan niteliğinde birkaç damla şeklindeyken, invajinasyonda kanlı bir müküs, Meckel divertikü-lünde de bol miktarda şarap görüntüsünde kanama söz konusudur. Kanama odağı terminal ileum ve sağ kolondaysa kan feçes içinde dağılmış haldedir. Sol kolon ve rektuma ait bir kanamada da kan genellikle feçesin dış yüzeyinde gözlenir. İntestinal enzimlerin tüm muamelelerinden geçmiş Treitz li-gamentin üst seviyesindeki bir kanama ise siya--hımsı renkte, yani melena şeklindedir.


Distansiyon nedir


İntestinal obstrüksiyonun en önemli semptomlarından biridir. Pilor stenozu gibi obstrüksiyonun tam olmadığı durumlarda distan-siyon gözlenmez. Duodenum atrezisi gibi üst gastrointestinal obstrüksiyonlarda da distansiyon önemli bir bulgu olmayabilir. Cerrahi girişimin geç yapıldığı intestinal obstrüksiyonlarda abdominal distansiyon ileri derecede olabilir ve diafragma bası yapabilir. Özellikle yenidoğanlarda böyle bir distansiyon ciddi respiratuar problemlere yol açabilir. İntestinal obstrüksiyon düşünülen bu bebeklere bir an önce nazogastrik sonda takılmalı ve gastrointes-tinal sistem dekomprese edilmelidir.


Hirshsprung hastalığında da tam bir tıkanma olmamasına rağmen bu bebeklerin mekonyum çıkartmaları gecikir. Mekonyum çıkaramayan bu bebeklerde gastrointestinal bir mekanik obstrüksiyon düşünülüyorsa, aganglionozis yönünden takip edilmelidir.


Daha ileri yaşlardaki çocuklarda da agangliono-zis nedeniyle defekasyon ancak uzamış aralıkla olabilir. Habituel konstipasyon nedeniyle de çocuklar normal kaka yapamayabilirler. Bu çocuklara konstipasyonu önleyici uygun diet verilerek ve her gün defekasyon alışkanlığı öğretilerek normal de-fekasyona çıkmaları sağlanır.


Karın ağrısı ve Gastrointestinal Sistem fizyolojisi


Medikal veya cerrahi, çocuklarda her türlü gastrointestinal sistem patolojisi ağrı yapabilir. Karın ağrısı yakınması olan çocukların üçte birinde ve akut karın olgularının çoğunluğunda tanı akut apandisit olmasına rağmen, çocuklarda apendektomiye karar vermeden karın ağrısına neden olabilecek diğer durumları incelemekte yarar vardır.


Meckel divertikülü komplikasyonları, invagi-nasyon, peptik ulkus, intestinal obstrüksiyonlar, över kisti torsiyonu veya yırtılması, mtraabdomi-nal abse, primer veya sekonder peritonit, malign veya benign intraabdominal kitleler, akut apandisit dışında karın ağrısı yapabilecek diğer cerrahi nedenlerdir.


Aşağıda gastrointestinal sistemin çocukluk çağında görülen önemli cerrahi hastalıkları ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dermatof hastalıkları , yüzeysel mantar hastalıkları nedir? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-13-2010 18:00
Endokrin Sistem Leyll-A Biyoloji 0 09-20-2010 00:45
Sistem - Ömürnaz Kurt RittyBoy Kitap Tanıtımı 0 09-06-2010 10:36
Sistem - Karl Olsberg giray41 Kitap Tanıtımı 0 08-24-2010 23:35
Fifa 10 sistem gereksinimleri Harrby Oyun - Games 0 03-10-2010 14:49Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose