AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Vee Ders.. > Dersler.. > Biyoloji

Enzimlerin Kullanım Alanları

Biyoloji
Enzimlerin Kullanım Alanları, ve Enzimlerin Kullanım Alanları eczacılıkta enzim, endüstride kullanılan enzimler, enzimlerin tıp alanında kullanımı, enzimlerin tıpta kullanım alanları, enzimlerin tıpta kullanımı, gıda alanında kullanılan enzimler, gıda endüstrisinde enzimlerin kullanım alanları, klinikte kullanılan enzimler, klinikte kullanılan enzimler nelerdir, lizozim enzimi nedir, tekstilde enzim, tekstilde enzimlerin kullanım alanları, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
05-24-2010 13:21 Yazan: Bilgili
Enzimlerin Kullanım Alanları

Enzimlerin Kullanım Alanları

Sponsorlu Bağlantılar

Enzimlerin Kullanım Alanları
Enzim Nedir - Enzimlerin Kullanım Alanları Nelerdir - Enzimlerin Kullanım Amaçları - Enzimler Nerelerde Kullanılır - Enzimlerin eczacılıkta Kullanılması - Tıp Alanında Enzimlerin Kullanılması - Enzimler Nasıl Elde Edilir


Zamanında enzimler genelde endüstri, klinik, tıp ve eczacılık gibi alanlarda kullanılmaktadır.


Enzimler ;bitkisel, hayvansal kaynaklardan ve mikro organizmalardan elde edilmektedir. Örneğin proteini parçalayan enzimlerden olan papain bitkisinden ; fisin.,incir bitkisinden; nişastayı parçalayan alfa-amilaz,çimlenmekte olan arpadan ;tripsin,büyük baş hayvanların pankreaslarından ;pepsin tavuk ve sığırların bazı sindirim lizozim,yumurta akından ;rennin veya proteaz enzimi ,süt emmekte olan buzağıların 4.midesinden endüstriyel ölçmekte üretilmektedir.


Enzim kaynağı olarak mikroorganizmalar; kolay çoğalabilmeleri , enzim oluşumunun kolay kontrol edilebilmesi gibi nedenlerden dolayı potansiyel kaynak olarak düşünülürler.


Bitkilerden elde edilen proteazların yanında , bakterilerden de proteaz amilazlar ve glikoz-izomeraz gibi endüstriyel öneme sahip enzimler de elde edilmektedir. Ayrıca glikoz oksidiz ,katalaz, lipaz ,laktoz vb. daha birçok enzim küf mantarından elde edilmektedir.


Bugün tıp ,eczacılık, tarım, hayvancılık, çevre,gıda ,kağıt,tekstil,deterjan vb. birçok alanda enzimler kullanılmaktadır. Son yıllarda biyoteknoloji alanında gelişmelerle elde edilen enzimlerin kullanımının en fazla olduğu alan gıda endüstrisidir.proteazlar ve amilazlar bu alanda en çok kullanılan enzimlerdir. Eczacılıkta da enzimler kullanılmaktadır.


Bu alandaki en iyi örneği ,hazım kolaylaştırıcı bazı ilaçların bileşimindeki besinlerimizin temel bileşenlerinden olan proteini parçalayan proteaz ,nişastayı parçalayan selüloz ,yağları parçalayan lipaz ve laktozu parçalayan laktaz enzimlerdir. Enzimlerin eczacılıkta kullanıma bir diğer örnek de penisilin amidan enzimidir.


Yine enzim kullanımının en fazla olduğu alanlardan biriside deterjan endüstrisidir. Deterjanlar kullanılacakları alana göre bileşimi değişen kompleks karışımlardır.


Bazı deterjanlar alkali koşullarda aktivite gösteren alkali-protez (bazik) enzimlerini içerirler,bazı deterjanların yapımında da amilaz ve lipazlar kullanılmaktadır.


Bu enzimlerin etkisi ile özellikle protein , yağ ve nişastanın tesiriyle oluşan kirlilik etkisi bir şekilde temizlenir. Deri işlemede ve deri endüstrisinde de enzimlerden yararlanılmaktadır.


Bakteriyel protezler,deri dokusu dışındaki proteinlerin ve yağların temizlenmesinde bazı proteazlar,Deriden kılların ayrılmasında ve derinin yumuşatılmasında kullanılmaktadır.


Ayrıca çeşitli selülozlu atıkların karbon kaynağı olarak kullanılmasında ,kalitesiz yağlardan daha kaliteli yağların elde edilmesinde enzimlerden yararlanılmaktadır.


Yapılan pekçok araştırma sonucunda,enzimlerin kullanım alanları giderek artmaktadır.


Özellikle son yıllarda rekombinant-DNA teknolojisine paralel olarak ,yeni ve istenilen özellikteki enzim elde edilmesi mümkün olmaktadır;buna bağlı olarak da enzim kullanımı giderek yaygınlaşacaktır.alıntı
Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kirecin Kullanım Alanları nelerdir? buqunasK 5n1k 0 05-16-2013 09:00
Merceklerin Kullanım Alanları nelerdir? dBuse 5n1k 0 05-07-2013 00:00
Pi sayısının kullanım alanları nelerdir? SeevalKT 5n1k 0 04-29-2013 19:05
Nanoteknolojinin Kullanım Alanları UzZMaN Fizik 0 05-28-2010 00:10
Geometrinin Kullanım Alanları giray41 Matematik 0 05-26-2010 20:31Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose