AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Bayanlara Özel > Bayan Sağlık

Folik Asit Nedir? Folik Asit Ne İşe Yarar?

Bayan Sağlık
Folik Asit Nedir? Folik Asit Ne İşe Yarar?, ve Folik Asit Nedir? Folik Asit Ne İşe Yarar? aşit nedir, folic asit ne işe yarar, folik asit, folik asit ne işe yarar, folik asit nedir, folik asit nedir ne işe yarar, folik asit neye yarar, folikasitnedemek, folikasitnedemek, folıkasit, folıkasıt ne ıse yarar, folıkasıtın faydaları, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
04-15-2011 16:03 Yazan: buqunasK
Folik Asit Nedir? Folik Asit Ne İşe Yarar?

Folik Asit Nedir? Folik Asit Ne İşe Yarar?

Sponsorlu Bağlantılar

folik asit ne demek,

folik asit nelerde bulunur?

folik asit ne işe yarar?

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelik öncesi folik asit kullanımı için tavsiye edilen süre hamile kalınmadan önceki 3 aylık süredir.

Hamilelikte folik asit kullanımı neden önemlidir?

Folat alyuvarların oluşumundaki temel bileşendir ve enerji üretiminde önemlidir. Onu uygun hücre bölünmesi ve kopyalanmasında temel öğe yapan DNA ve RNA sentezlerinde bir koenzimdir.Dolayısıyla, sağlıklı cenin gelişimi bu besinin varlığına bağlı olduğundan hamilelik öncesi ve sırasında vücudun bu vitaminden yeteri kadarına sahip olmasını sağlamak özellikle önemlidir. Bu konuda zamanlama yaşamsaldır. Folik asit alımına büyüyen cenin için bu besinden yeteri kadarını sağlamak için hamilelikten önce başlamalıdır.


Gebelik öncesi ve de hamileliğin ilk devrelerinden itibaren kullanılmaya başlanan folik asit bebek de oluşabilecek gelişim bozukluklarını engeller.


Folik asit kullanımı yüksek homosistein düzeylerini düşürmede de etkindir. Çalışmalar vücuttaki çok fazla homosisteinin kalp sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir. Vitamin B12 ve vitamin B6 ile birleştirilen folik asit, vücudunuza homosistein miktarını düşürmede yardımcı olabilir.


Bu takviye depresyon ve anksiyete tedavisinde de yardımcı olabilir. Düşük folat düzeyleri ile depresyon arasındaki ilişki daha ileri araştırma gerektirse de depresyon şikâyetiniz varsa bu takviye hakkında doktorunuza danışmaya değer.


Kansızlığa karşı koruyucu olması bir diğer folik asit yararları arasındadır.

Günlük Folik Asit İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük folik asit miktarı (RDA dozajı) yetişkinler için 200 mcg, hamileler için 400 mcg civarındadır. Folat almak herhangi bir B12 vitamini eksikliğini gizleyebilir ve birçok uzman B12 ve folik asitin birlikte kullanımını önerir.


Bu vitamin vücuttaki tüm biyolojik olaylarda yer alır. DNA ve alyuvar oluşumu, aminoasit metabolizması, hücre büyüme ve yenilenmesi için zorunludur. Bu vitaminin yetersizliği, kansızlık, zayıf hissetme, kramplar, depresyon, şizofreni, kalp hastalığı ve bazı kanser hastalıklarına neden olabilir. Fazla alındığında (özellikle günde 0,4 miligramın üstünde alındığında) ise, deride kızarma, kabarma, kaşıntı ve alerjik bronş spazmları görülebilir.Folik asit; ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, yürek, böbrek gibi organ etleri, kavun, portakal suyu, enginar, pancar, brokoli, bamya, maya, kuru baklagiller ve buğday embriyosunda bol miktarda bulunur.

Folik Asit Yan Etkileri Varmıdır?

Fazla folik asit kullanımı çinkonun vücuttan atılmasına neden olur.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Folik Asit - Folat Nedir TUtHiii Genel Sağlık 0 10-21-2010 13:00
Folik Asit Eksikliği UzZMaN Hastalık Çeşitleri 0 07-08-2010 17:42
Folik Asit Anemisi Bilgili Kan Hastalıkları 0 12-16-2009 13:28
Folik Asit, B6 ve B12 den kötü haber Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 22:07
Yağ, antifriz, gaz, asit vs.sıvılar neye yarar Turkcell Motorlu Araçlar 0 12-01-2009 22:54



Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose