AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Bayanlara Özel > Bakım Güzellik

Pasif içicilik nedir?

Bakım Güzellik
Pasif içicilik nedir?, Pasif içicilik nedir? pasif içici kimdir, pasif içici kime denir, pasif içici ne demektir, pasif içici nedir, pasif içiciliğin insan üzerindeki etkileri, pasif içiciliğin zararları, pasif içicilik ne demektir, pasif içicilik neden zararlıdır, pasif içicilik nedir, pasif içicilik ve zararları Sigara içmemesine rağmen akciğer kanserine maruz kalan bir çok insan vardır. Bunun en başlıca sebebide pasif içiciliktir. bu makalemizden pasif içicilik hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Pasif içicilik olarak tanımlanan isteksiz tütün tüketimi, çevrede bulunan tütün ve Pasif içicilik nedir? pasif içici, pasif içici kimdir, pasif içici kime denir, pasif içici nedir, pasif içicilik, pasif içicilik nedir, pasif içicilik nedir zararları nelerdir, pasif içiciliğin insan üzerindeki etkileri, sigara ve aile, sigaranın zararları akciğer, sigaranın çevreye verdiği zararlar, sigaranın çevreye zararları, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-18-2010 09:48 Yazan: SeevalKT
Pasif içicilik nedir?

Pasif içicilik nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

pasif içici kimdir, pasif içici kime denir, pasif içici ne demektir, pasif içici nedir, pasif içiciliğin insan üzerindeki etkileri, pasif içiciliğin zararları, pasif içicilik ne demektir, pasif içicilik neden zararlıdır, pasif içicilik nedir, pasif içicilik ve zararları


Sigara içmemesine rağmen akciğer kanserine maruz kalan bir çok insan vardır. Bunun en başlıca sebebide pasif içiciliktir. bu makalemizden pasif içicilik hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.
Pasif içicilik nedir?Pasif içicilik olarak tanımlanan isteksiz tütün tüketimi, çevrede bulunan tütün dumanına maruz kalma anlamına gelmektedir. Sigara dumanında 40 kadarı kanserojen olan 4000 civarında değişik madde bulunmaktadır. Ev içi kirliliğin en önemli nedeni aile üyelerinin sigara tüketimidir. Bu duman çok ciddi sağlık sorunlarının yanında kötü koku ve gözlerle ilgili sorunlara nedendir. Çevre Sağlığı Koruma Kurulu sigarayı bilinen bir kanser nedeni olarak etiketlemiştir.
Ev hanımları arasında yapılan bir araştırmada eşi sigara içen ev hanımlarının diğer ev hanımlarına göre yüzde 50 daha fazla kanser riski taşıdığı belirtilmiştir. Sigara kullanmadan dumana maruz kalmakta sigaranın içenlere verdiği ile aynı zararları taşımaktadır. Pasif içicilik yüzünden ölenlerin sayısı her yıl giderek artmaktadır ve azımsanmayacak kadar büyük rakamlardır. Pasif içiciliğin en büyük zarar verdiği gruplar çocuk ve hamilelerdir.
Ev içinde dumana maruz kalan çocuklarda yapılan araştırmalarda solunum hastalıkları yüzde 100 artar. 2 yaşına kadar olan bebeklerde zatüree, bronşit gibi hastalıklar çok sıklaşmıştır. Aile reisinin sigara içiyor olması, tüm ailenin sigaraya başlama potansiyeli göstermesine neden olacaktır.
Pasif içicilik nedeni ile akciğer işlevleri gelişimini sürdüremez.Bronşlar duyarlılaşır. Çevresel dumana maruz kalanlarda görülebilecek hastalıklar; solunum yolu hastalıkları, düşük doğum kilosu, bebeklerde ani ölüm sendromu, nörolojik gelişme geriliği, akut solunum yolu hastalıkları, astım, akciğer kapasitesinin düşmesi, bronşit, bronşiyolit, zatüree, orta kulak iltihabı ve daha bir çok hastalıktır.
Ülkemizde her yıl 9000 kişi başkalarının içtiği sigara dumanı nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Her ne kadar kamuya açık alanlarda sigara içimi yasaklanmış olsa da özel mülklerde sigara içimi devam ettikçe pasif içicilikte aynı şekilde devam etmektedir. Özellikle anne-babaların dikkati ve sigara içmemesi sayesinde gelecekkuşakların sigara nedeni ile oluşacak hastalıklardan etkilenmemesi mümkündür.
Pasif içicilik olarak tanımlanan isteksiz tütün tüketimi, çevrede bulunan tütün dumanına maruz kalma anlamına gelmektedir. Sigara dumanında 40 kadarı kanserojen olan 4000 civarında değişik madde bulunmaktadır. Ev içi kirliliğin en önemli nedeni aile üyelerinin sigara tüketimidir. Bu duman çok ciddi sağlık sorunlarının yanında kötü koku ve gözlerle ilgili sorunlara nedendir. Çevre Sağlığı Koruma Kurulu sigarayı bilinen bir kanser nedeni olarak etiketlemiştir.Ev hanımları arasında yapılan bir araştırmada eşi sigara içen ev hanımlarının diğer ev hanımlarına göre yüzde 50 daha fazla kanser riski taşıdığı belirtilmiştir. Sigara kullanmadan dumana maruz kalmakta sigaranın içenlere verdiği ile aynı zararları taşımaktadır. Pasif içicilik yüzünden ölenlerin sayısı her yıl giderek artmaktadır ve azımsanmayacak kadar büyük rakamlardır. Pasif içiciliğin en büyük zarar verdiği gruplar çocuk ve hamilelerdir.Ev içinde dumana maruz kalan çocuklarda yapılan araştırmalarda solunum hastalıkları yüzde 100 artar. 2 yaşına kadar olan bebeklerde zatüree, bronşit gibi hastalıklar çok sıklaşmıştır. Aile reisinin sigara içiyor olması, tüm ailenin sigaraya başlama potansiyeli göstermesine neden olacaktır.
Pasif içicilik nedeni ile akciğer işlevleri gelişimini sürdüremez.Bronşlar duyarlılaşır. Çevresel dumana maruz kalanlarda görülebilecek hastalıklar; solunum yolu hastalıkları, düşük doğum kilosu, bebeklerde ani ölüm sendromu, nörolojik gelişme geriliği, akut solunum yolu hastalıkları, astım, akciğer kapasitesinin düşmesi, bronşit, bronşiyolit, zatüree, orta kulak iltihabı ve daha bir çok hastalıktır.Ülkemizde her yıl 9000 kişi başkalarının içtiği sigara dumanı nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Her ne kadar kamuya açık alanlarda sigara içimi yasaklanmış olsa da özel mülklerde sigara içimi devam ettikçe pasif içicilikte aynı şekilde devam etmektedir. Özellikle anne-babaların dikkati ve sigara içmemesi sayesinde gelecekkuşakların sigara nedeni ile oluşacak hastalıklardan etkilenmemesi mümkündür.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pasif içicilik çocukları öldürüyor UzZMaN Genel Sağlık 0 12-13-2010 20:55
Pasif içicilik beyni etkiler UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-18-2010 14:01
Pasif Devre Elemanları RamizZz Fizik 0 01-01-2010 23:15
pasif depandan kişilik Bilgili Ruh Sağlığı 0 12-13-2009 19:01
Pasif içicilik te öldürücü Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:33Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose