AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Yaşama Dair > Bayanlara Özel > Bakım Güzellik

Kan hastaliklari hakkinda bilgiler nelerdir?

Bakım Güzellik
Kan hastaliklari hakkinda bilgiler nelerdir?, ve Kan hastaliklari hakkinda bilgiler nelerdir? kan hastaliklari i, kan hastalıkları hakkında bilgi, kan hastalıkları hakkında genel bilgi, kan hastalıkları hakkında genel bilgiler, kan hastalıkları hakkında kısa slaytlar, kan hastalıkları slayt, kan hastalıkları slayt indir, kan hastalıkları ve hemşirelik bakımı, kan hastalıkları ve hemşirelik bakımı slayt, kan hastalıkları ve hemşirelik bakımı slayt indir, kan hastalıkları ve hemşirelik bakımı slaytı, kanhastalıkları slayt indir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
11-11-2010 07:00 Yazan: UzZMaN
Kan hastaliklari hakkinda bilgiler nelerdir?

Kan hastaliklari hakkinda bilgiler nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Hastalıkları ve Hemşirelik Bakımı

Genel Bilgiler

Kan başlıca iki kısımdan ibarettir. Plazma ve hücreler Plazma, total kanın % 55′ini oluşturur, içinde su, proteinler (albümin, globülin, fibrinojen), antikorlar, besin maddeleri, metabolik atıklar, solunum gazları ve inorganik tuzlar vardır. Kan hücreleri, total kanın % 45′ini oluşturur. Kan hücreleri, eritro*sitler (alyuvar, 5 mil/mm3) lökositler (akyuvar, 5-10 bin/mm3) ve trombositlerden (150-450 bin/mm3) ibarettir. Erişkinde kan hücreleri kemik iliğinden yapılır.

Kanın Fonksiyonu

Kan, hücrelere oksijen ve besin maddesi taşır, dokularda hücre
metabolizması sonucu oluşan artık ürünleri uzaklaştırır.
Hormonları taşır.
Mikroorganizmalara karşı organizmayı korur.
Vücut ısısını düzenler,
Asit-baz dengesini düzenler.

Eritrositlerin Fonksiyonu

Periperik kandaki olgun eritrositler, çekirdeksiz, ve disk şeklindedir. Erişkinde eritrositler kemik iliğinde yapılır, ömürleri 120 gündür. Normal eritrosit yapımı için B 12 vitamini, folik asit, proteinler, en*zim ve mineraller (demir) gereklidir.
Eritrositlerin fonksiyonu, akciğerlerden vücut hücrelerine oksijen taşımak ve dokulardaki karbondioksiti akciğerlere götürmektir. Erit*rositlerin bu fonksiyonu hemoglobin (Hb) ile sağlanır. Hemoglobin, eritrositlerin % 95′ini oluşturur. Hb yapısını globülin ve demir içeren hem komponenti (protoporfirin) oluşturur.

Tanı Testleri

Kan hastalıklarının tanısında en yaygın olarak kullanılan testler; Kan Sayımı: Eritrosit, lökosit, trombosit sayısı; hematokrit ve he*moglobin değerlerine bakılır.

Periferal kan yayması : Hücrelerin morfolojisi (tipi ve orijini), hücre çoğalma derecesi ve değişik tip hücre oranları incelenir. Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi: Bu tanı testi ile aplastik anemi, lösemiler, pernisiyöz anemi ve trombositopeni tanıları konur:
Kemik iliği aspirasyonu en yaygın olarak sternum ve krista iliakadan alınır.
Aspirasyon için özel iğneler kullanılır.

Aspirasyon için hastanın hazırlanması, işlemin amacı hastaya açıklanır. İlik aspire edilirken çok hafif ağrı duyacağı söylenir. Aspi*rasyon iğnesi çıkarıldıktan sonra aspirasyon bölgesine, hastanın trombositopenisi varsa 3-5 dakika basınç uygulanır. Aspirasyon ye*rinden kanama olup olmadığı kontrol edilir. Hastanın mümkün oldu*ğunca rahat bir pozisyon alması sağlanır.
Bazı durumlarda özel iğneler ile (Jamshidi iğneler) kemik iliği bi*yopsisi yapılır. Kemik iliği biyopsisindeki hemşirelik bakımı, kemik iliği aspirasyonundaki gibidir.Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
VİrÜslere baĞli derİ hastaliklari nelerdir? Leyll-A Bakım Güzellik 0 11-07-2010 22:00
Antonin Dvorak (1841-1904) Hakkinda Genel Bilgiler UzZMaN Sanatçılar 0 01-08-2010 10:53
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Hakkinda Bilgiler Harrby Sanatçılar 0 01-08-2010 10:53
Antonio Vivaldi (1678-1741) Hakkinda Genel Bilgiler. ChAtlackGirlL Sanatçılar 0 01-08-2010 10:52
Psikolojik Hastaliklar Hakkinda Genel Bilgiler Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 19:55Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose