AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Alternatif Sağlık

Demir Eksikliği ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Alternatif Sağlık
Demir Eksikliği ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler, ve Demir Eksikliği ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler demir ihtiva eden gıdalar, demir ihtiva eden meyveler, demir takviyeli besinler, demir takviyeli gıdalar, kan azligi, kan azligina, kan azligina ne iyi gelir, kan yapan besinler, kandaki demiri yok eden, kansızlık için hangi besinler tüketilmeli, kansızlık yapan yiyecekler, kansızlığa hangi besinler iyi gelir, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
07-12-2010 19:20 Yazan: RittyBoy
Demir Eksikliği ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Demir Eksikliği ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Sponsorlu Bağlantılar

Demir Eksikliği ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler Kansızlık - Kan Yapan Besinler - Demir Eksikliği - Kansızlığa Hangi Yiyecekler İyi Gelir - Kansızlık İçin Bitkisel Çözümler

Demir eksikliği ve kansızlığa iyi gelen besinler ve korunma yöntemleri


Demir metabolizmamız için önemli bir mineraldir. Bu mineralin yetersizliğine bağlı olarak vücutta kansızlık görülebilir.


Metabolizmamızın canlı olması için olan vitamin ve mineraller içinde en önemlilerinden biri de demir vitaminidir.


Demir yetişkin bir kişinin vücudunda ortalama 35 gram kadar bulunur.


Demirin en önemli görevi kandaki oksijenin taşınmasına yardım etmesidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi için de gereklidir.


Bir kişi günde ortalama 0.9 mg demir kaybeder.


Normal bir beslenme programında günlük demir ihtiyacı 10 mg ise bu oran 9 mg’a inecektir.


Eğer vücuta yeteri kadar demir yok ise bu demir yetersizliği olarak tabir edilir. Bu gibi durumlarda kansızlık da varsa yorgunluk, baş dönmesi, sindirim sistemi, bozukluğu, iştahsızlık, kısa nefes alıp verme gibi rahatsızlıklar doğabilir.


Çocuklarda kanzıslık direnci azaltır, büyümeyi ve zihinsel yetenekleri olumsuz yöne etkiler. Bü yüzden çocuklarda kan oranı yeteri kadar olmalıdır.


Kansızlığa Karşı Ne Yenmelidir?

Kansızlığa karşı et çok yararlı bir besindir. Yüksek oranda protein içerir. Yapısında vücut tarafından emilebilme özelliği olduğundan vücudumuzu demir sayesinde kansızlığa karşı korur.Etin vücuda etkisini arttırmak için et C vitamini yüksek besinler ile tüketilmelidir. Eti pişirirken fırın, ızgara veya haşlama şeklinde pişirmek daha faydalıdır.


Demir Eksikliğinden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Demir eksikliğinden korunmak için demir zengini olan kırmızı et, karaciğer ve balık gibi besinler tüketilmelidir.


Demir emilimini arttırmak içinse yemeklerle birlikte mandalina, domates, kivi, maydanoz ve portakal tüketmek gerekir. C vitamini demir emilimini arttırır


Belirtiler


- Bu rahatsızlığın başlangıç devresinde belirgin bir semptom olmayabilir.


- Solgunluk


- Yorgunluk


Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir miktarı gereken ölçüde hemoglobin yapılmasına imkân vermeyecek kadar yetersiz olduğu zaman meydana gelir. Bu eksikliğin birçok ana sebebi vardır; bunlar arasında demir ihtiva eden gıdaların yeteri kadar alınmaması, vücut tarafından demir emilmesinin az oluşu ve kan kaybı bulunur.


Teşhis


Demir eksikliği anemisinin semptomları öylesine tedricen meydana gelme eğilimindedir ki, sıklıkla, bunları fark etmek zordur. Diğer anemilerde olduğu gibi kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve harekete dayanıklılığınız azalabilir, cildiniz, dişetleriniz, tırnak yataklarınız ve gözkapağı cidarlanırsolgunlaşır.Snunda


anemi (kansızlık) kalp atışlarınız daha süratli ve fark edilebilir gibi hissedeceğiniz kadar şiddetli olabilir.


Ender olarak, bu durumdaki kişilerin yiye**cek olmayan şeylere karşı şiddetli bir yeme istekleri (aşerme) belirir. Bu duyguya “pica” denir. Bu kişiler kil, buz veya toprak yiyebilirler. Bu maddelerin bazıları bağırsak sisteminde de**mir emilmesini olumsuz yönde etkileyeceği için demir eksikliğini daha da kötüye götürebilir.


Doktorunuz demir eksikliği anemisini teşhis etmek için çeşitli kan tahlilleri yapabilir. Tek tek alyuvarların boyutu küçülmüştür, fakat sayıları normale yakın olabilir. Hücrelerdeki hemoglobin miktarı düşüktür ve mikroskop altında alyuvarlar soluk renkli görüneceklerdir.


Sindirim yolundan kan kaybı söz konusu olduğu zaman özel testler (dışkıda Gizli Kan incelemesi gibi) dışkıdaki kan miktarını tam olarak ölçebilir.


Demir Eksikliği Anemisi


Ne Kadar Ciddidir?


Bu, kronik bir durumdur. Demir eksikliği anemisi etki yapacak kadar şiddetli olduğunda iş performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat, bu ve diğer etkiler, demir telafi tedavisi ile süratle aksi yöne çevrilebilir. Demir eksikliği anemisi bulunduğunda eksikliğin nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bu durum kalınbağırsak kanseri gibi ciddi bir rahatsızlığın ilk belirtisi olabilir. Diğer ciddi rahatsızlıkların sonucu olabilir. Kesin sebep bulunup tedavi edilmeden tatmin olmayınız.


Tedavi


Hastalığa bağlı olmayan demir eksikliği anemisinin tedavisinde anahtar yeterli beslenmelidir.


Beslenme


Vücudunuzun kolayca emebilecei, demirden yana zengingıdalar arasında etler(özellikle ciğer),balıklar, tavuk eti, yumurta, sebze(bezelye ve fasülye), patetes ve pirinç vardır.


Birçok buğday ürünlerine, işlendikleri sırada demir ilave edilir, fakat bu demir vücudumuzun kolayca kullanabileceği bir biçimde değildir. Birçok sebzenin içindeki demir iyi emilmez. Gıda takviyesi yapıldığında (demir alarak) veya demir ihtiva eden bir gıda aldığınızda vücudunuzun demiri emmesini turunçgillerden bir meyve suyu içerek artırabilirsiniz. Bunun aksine, süt ve çay demir emilimini azaltır.


Çocuklar, hamile veya regl durumundaki kadınlar gibi yüksek demir ihtiyacı olan kimseler için demir ihtiva eden yiyeceklerden bol bol yemek, özellikle ömemlidir. Bu aynı zamanda vejetaryenler, zayıflama rejimi yapanlar ve bebekler gibi gıdalarında az demir bulunan kişiler için de büyük önem taşır.


Anne sütü, demiri vücudun kullanımı bakı**mından özel bir kolaylığı olan bir şekilde bulundurur. Fakat, 4 aylıktan daha küçük olan bebeklerin maksimal büyümesine imkân vermeye yetecek miktarda demir ihtiva etmez. Dolayısıyla, anne sütüyle beslenen bebekler bu yaşta takviye olarak demir damlaları veya demir takviyeleri, takip amacıyla, başlanmalıdırlar. Mamayla beslenen bebekler için demir takviyeli mamalar mevcuttur.


Çocuklarda büyümenin hızlandığı dönemler ve hamilelik gibi büyük ihtiyaç sıralarında demir takviyesi yardımcı olabilir. Fakat bu konuda aşırıya kaçmamaya dikkat ediniz.


İlaç


Demir eksikliğini tedavi etmek için doktorunuz size takviye olarak demir tuzları verecektir (Demir sülfat). Bunlar genellikle ağız yoluyla alınır ve enjeksiyon olarak vermek sadece ender olarak gerekir.


Ameliyat


Eğer aneminin temelindeki neden sindirim yolundan kan kaybı ise, kalınbağırsak kanseri gibi, ameliyat gerekecektir.


Diğer Tedaviler


Doktorunuz size kan nakli şeklinde hazır alyuvarlar vermeyi düşünebilir, fakat durumun derhal düzeltilmesi sadece son derece şiddetli aneminiz varsa gerekir

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Demir Eksikliği Beyni Yavaşlatıyor buqunasK Genel Sağlık 0 09-12-2012 23:40
Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri dBuse Genel Sağlık 0 01-31-2012 23:40
Kansızlığa ne iyi gelir, iyi gelen ürün listesi Leyll-A Bakım Güzellik 0 11-21-2010 00:01
Demir Eksikliği Anemisi Bilgili Kan Hastalıkları 0 12-16-2009 13:28
Demir Eksikliği Anemisi Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 22:18Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose