AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > İlk Yardım > Ağrı İlk Yardım

Karın ve Pelvis Ağrısı

Ağrı İlk Yardım
Karın ve Pelvis Ağrısı, Karın ve Pelvis Ağrısı Karın ve Pelvis Ağrısı Tanımlama amaçları için vücudunuzun gövde ümü üç ana alana bölünür: Göğüs genellikle midenin sağı bölümünde bulunan veya oniki parmak bağıranın başlangıç bölümünde olan bir peptik ülser rm tamanını aşındırırsa delinmiş olduğu söy- Delinmiş bir peptik ülser bir ülserin potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir komplikasyonudur. Semptom genellikle karnın yukarı kısmında şiddetli ağrıdır. Midenin veya oniki parmak bağırsağının (duodenum) içindekilerin karın boşluğuna sızması peritonite yol açabilir ve şok ve Karın ve Pelvis Ağrısı göbeğin sol tarafında şişlik, karnımın sol tarafı atıyor, karnımın sol tarafı şiş, karnımın sol tarafı şiş, karnımın sol tarafında şişlik var, karnımızın sağ tarafında ne var, karnımızın sol tarafında ne var, karnın sol tarafında şişkinlik, karnın sol tarafında şişlik, pelvis ağrısı, sol karında şişlik, sol tarafta şişlik, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
12-18-2009 19:46 Yazan: Bilgili
Karın ve Pelvis Ağrısı

Karın ve Pelvis Ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

Karın ve Pelvis Ağrısı Tanımlama amaçları için vücudunuzun gövde ümü üç ana alana bölünür: Göğüs Karın ve Pelvis Ağrısı genellikle midenin sağı bölümünde bulunan veya oniki parmak bağıranın başlangıç bölümünde olan bir peptik ülser rm tamanını aşındırırsa delinmiş olduğu söy-

Delinmiş bir peptik ülser bir ülserin potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir komplikasyonudur. Semptom genellikle karnın yukarı kısmında şiddetli ağrıdır. Midenin veya oniki parmak bağırsağının (duodenum) içindekilerin karın boşluğuna sızması peritonite yol açabilir ve şok meydana getirebilir Genellikle sızıntı yerini kapamak için acil ameliyat gerekir.

Safra Kesesi Taşları: Karnın sağ üst bölümünde sağ omuza doğru yükselen şiddetli ve ani bir ağrı safra kesesi veya safra yolu hastalığı belirtisi olabilir. Kolesterol veya kalsiyum tuzlarının küçük Karın ve Pelvis Ağrısı iştahsızlık ve bazen ateş ve titreme ve bunlarla birlikte görülen semptomlar olabilir.

Eğer sizde bu semptomlar meydana gelirse Karın ve Pelvis Ağrısı doktorunuzun yardımını isteyin.

Pankreas iltihabı: Birçok saat veya hatta günler boyu süren şiddetli Karın ve Pelvis Ağrısı karında şişme ve gerilme ve sırt üstü yatıldığında ağrının artması bulunabilir.

Pankreas iltihabı pankreas denen ve midenin hemen aşağısında ve arkasında bulunan guddenin enflamasyonudur. Pankreas ensülün hormonuna ek olarak Karın ve Pelvis Ağrısı hazım için şart olan enzimleri salgılar.

Eğer sizde bu semptomlar belirirse doktorunuza danışınız.

Gastroenterit: Mide virüsü veya gribi olarak da bilinen gastroenterit sık rastlanan ve çok tedirgin eden bir rahatsızlıktır. Karakteristik belirtileri arasında bulantı veya kusma Karın ve Pelvis Ağrısı diyare (ishal) karın krampları ve karın şişkinliği bulunur. Diğer semptomlarla birlikte yüksek olmayan bir ateş bulunabilir.

Yetişkin kişilerde gastroenterit genellikle yaklaşık 36 saatten fazla sürmeyecektir. Eğer semptomlar 36 saatten fazla sürerse doktorunuza danışınız.

Apandisit: Kalın bağırsağa ekli olan küçük bir uzantı olan apandisin bilinen hiçbir fonksiyonu yoktur. Fakat apandis iltihaplandığı zaman derhal tedaviyi gerektiren tıbbi acil bir durum meydana gelmiştir. Semptomlar göbek çevresinde şiddetli olmayan bir ağrı ve bunun arkasından karnın aşağı sağ bölümünde yavaş yavaş artan bir hassasiyettir. Sıklıkla Karın ve Pelvis Ağrısı bulantı ve kusma ve kabızlık bulunur.

Eğer kendinizde veya çocuğunuzda apandisit olduğundan şüpheleniyorsanız acilen tıbbi müdahale yapılmasını sağlayınız.

Divertikülit: Genellikle karnınızın sol tarafında daha şiddetli olarak hissedilen şiddetli Karın ve Pelvis Ağrısı kalın bağırsağınızın (kolon) aşağı bölümünde bir enfeksiyon veya iltihabın varlığını gösterebilir.

Eğer böyle bir rahatsızlığınız olursa doktorunuza danışınız.

Dış Gebelik Yırtılması: (Bazen tüp gebeliği olarak da bilinen) dış gebelik fertilize olmuş (döllenmiştir yumurtanın fallop tüpü içinde veya rahimden başka herhangi bir yerde büyümeye başladıği zaman meydana gelir. Bunun sonucu karında ağrı veya kramp ve sıklıkla vajinal kanamadır. Baş dönmesi ve küçük veya büyük abdest yapma ihtiyacı da meydana gelebilir.Bu durum potansiyel olarak hayatı tehdit eder ve derhal cerrahi tedaviyi gerektirir. Derhal doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Yumurtalık Kistleri: Çoğu yumurtalık kistleri sadece küçük rahatsızlıklar ve zorluklar çıkaran önemsiz problemlerdir. Fakat bazı durumlarda karında şiddetli ağrı ve bu ağrıyla birlikte ateş ve hatta kusma meydana gelebilir. Eğer bu şekilde ağrılar veya semptomlar meydana gelirse doktorunuza danışınız.

Böbrek ve Mesane Taşları: Eğer idrar yaparken yan tarafta ağrı Karın ve Pelvis Ağrısı veya testise doğru inen şiddetli bir ağrı hissederseniz böbreğinizde veya idrar yolunuzda bir taş mevcut olabilir. Bu şiddetli ısdırap veren böbrek rahatsızlığı genellikle taş mesanenize geçtiği veya vücudunuzdan atıldığı zaman rahatlar (bazen birkaç tane taş vardır).

Eğer sizde bu belirtiler görülürse doktorunuza danışın.

Sistit idrar yaparken Karın ve Pelvis Ağrısı mesanenizi boşaltamıyormuş çiibi bir duygu ve karnın alt bölümünde bir ağrı sistit bulunduğunu gösterebilir (sistit mesane ihtilabıdır.) [Doktorunuza danışınız; Bu problem genellikle rutin olarak tedavi edilebilir fakat altında başka hiçbir neden bulunmadığından emin olmak için doğru ı alarak teşhis edilmelidir.

Piyelonefrit: Eğer sistit belirtileri böğürde ağrı ve ateşle birlikte görülürse Karın ve Pelvis Ağrısı mesane ile birlikte böbrek ve üreteri de içine alan bir enfeksiyon mevcutr olabilir. Bu semptomlarla birlikte şiddetli titreme ve arkasından yüksek ateş ve hatta şok görülebilir. Şiddetli piyelonefrit sıklıkla böbrekten gelen ihtilabın kan dolaşımına yayılması (septisemi) ile bağlantılı olur.

Doktorunuza danışınız. Hastaneye yatmak Karın ve Pelvis Ağrısı ve damar yoluyla antibiotik sıvı verilmesi gerekebilir.


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çocuklarda Karın Ağrısı ve Kabızlık Bilgili Çocuk Sağlığı 0 10-06-2010 16:05
Çocuklarda Karın Ağrısı TUtHiii Çocuk Sağlığı 0 08-25-2010 17:05
Çocuklarda Karın Ağrısı ve Tedavisi TUtHiii Çocuk Sağlığı 0 07-03-2010 01:14
Alt Karın Ağrısı Sendromu Bilgili Kadın Sağlığı 0 12-13-2009 17:53
Karın Ağrısı Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 22:15Powered By vBulletin® Copyright ©2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose