AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > AnadoluTayfa Cafe > 5n1k

otomobil amblemleri ne anlama geliyor?

5n1k
otomobil amblemleri ne anlama geliyor?, ve otomobil amblemleri ne anlama geliyor? hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
06-11-2013 14:03 Yazan: dBuse
otomobil amblemleri ne anlama geliyor?

otomobil amblemleri ne anlama geliyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Otomobil Amblemleri Ne Anlama Geliyor ?

Dünyaca ünlü otomobil markalarının amblemleri de birbirinden ilginç anlamlar taşıyor.

AUDİ
Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi. Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latincedeki karşlığı olan Audiyi buldu.

BMW
Sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiş. Bayern Motor Werken. BMWnin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanyanın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemde de üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor. Daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarında da aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

CHRYSLER
Yeni arabalara eski tasarım. Firmanın kurucu ve sahibi Walter Chryslerin isteği üzerine, 1998 yılından sonra üretilen Chrysler modellerine 20li yıllardaki eski amblem takılmaya başlandı. Amblemdeki daireler lastiği, şimşekler ise hızı simgeliyor.

JAGUAR
Jaguarın adını aldığı ileri atılan vahşi kedi formlu logosu, en trajik logolardan biri herhalde. Çünkü motor kaputunun üzerinde her an atılmaya hazırmış gibi duran minik Jaguar heykelciği, yayalarla çarpışmada yaralanma riskini artırması nedeniyle 1970li yıllarda kaldırıldı ve yerini bir Jaguar kafasına sahip logoya bıraktı. Markanın adı da logosu da bir reklam ajansı tarafından tasarlandı. Ajansın birçok hayvan kullanarak farklı logolar hazırladığı, ancak Başkan William Lyonsun Jaguarı tercih ettiği rivayet ediliyor.

LAMBORGHİNİ
Bir zamanlar Bologna yakınlarında Renazzo köyünde sevimli bir çiftçi çocuğu varmış. Ferrucio Lamborghini adlı bu delikanlı, ne yazık ki çiftçilikle ilgilenmemiş, tarlada çalışmaktansa, İkinci Dünya Savaşı sırasında traktör ve klima üretmeyi tercih etmiş ve böylece çok zengin olmuş. Masal gibi gelen bu satırlar aslında gerçek. Ferrucio bir gün, mükemmel otomobili üretmeye ve bununla Ferrariyi bile geride bırakmaya karar vermiş. Tüm bunlar 1963 yılında gerçekleşmiş ve yarattığı marka için burcu olan boğayı seçmiş.

MERCEDES
Daimler Chrysler ile ortak çalısıp bir araba yapan Carl Benz, isim bulamayınca bir tek kızı olan Mercedes Benzin ismini bu arabaya verir. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedesi, üç ayaklı yıldız figürü, markanın kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor. Mercedes ambleminin mucidi Daimler. Mercedes amblemi, dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarak ta ilk sırayı alıyor.

FERRARİ
Şaha kalkan at figürünü Kontes Paolina Baracca, bizzat kendi aile flamasından esinlenerek hazırlamış ve firmanın kurucusu Enzo Ferrariye hediye etmiş. Logonun zeminindeki sarı renk, firmanın merkezinin bulunduğu Modena şehrini ve yarışa olan sevgiyi temsil ediyor.

ALFA ROMEO
Alfa markası, Romeo soyadını kuruluşundan dokuz yıl sonra 1919da aldı. Tarihi romanlardan çıkma bir italyan yakışıklısının ismi olan Romeo, markanın adına bir yan anlam kattı. Romeo, sadece Nicola adlı bir Alfa mühendisinin soyadıydı. Firma 1910 yılında Milanoda kurulduğunda yönetim logo olarak, şehrin iki sembolünü kullanma kararı aldı. ilki, şehrin logosunda yer alan kızıl bir haçlı. İkincisi, Visconti Ailesinin flamasından alınan bir yılandı. Bu ilginç logo, ilk Haçlı Seferinde Araplara karşı kazanılan zaferi simgeliyor.

CİTROEN
Logosunun çok enteresan bir hikâyesi var. Citroeni yapan bu kişinin amacı Mercedes gibi büyük firmalara kafa tutmakmış. Sırf bunun için yaptığı arabada çok sıradışı özellikler varmış. Mesela yaptığı otomobil 3 tekerlek üzerinde bile çok rahat hareket edebiliyormuş.

# Mucit, yaptığı arabanın maksimum hızdayken bile virajın sertliği ne olursa olsun hiçbir virajda savrulmayacagını iddia ediyormuş.

# Ardından bu adam soylediği o maksimum hızda arabasını savuran biri olursa, o kişi arabadan sağ çıktğı takdirde kişiye bedava araba yapıp vereceğini de iddia etmiş. Çok insan denemiş, ama savurmayı başaramamışlar.

# Sonunda adamın çavuş olan oğlu denemeye karar vermiş. Denemiş ve savurmayı başarmış. Ama savrulmanın etkisiyle feci şekilde can vermiş. Adam bunun sonunda oğlunun anısına oğlunun askeriyedeki çavuş rütbesinin işaretini bu arabaya logo yapmış.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Özgürlüğün İcadı Ve Aklın Amblemleri - Jean Starobinski Leyll-A Kitap Tanıtımı 0 03-08-2012 12:22
Tip ı Diyabetli Olmam Ne Anlama Geliyor ? Avea Genel Sağlık 0 12-07-2009 21:55
"merhaba" ne anlama geliyor?? Vodafone Komikler.. 0 12-05-2009 18:29
İlaç kutularının üstündeki terimler ne anlama geliyor? Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 22:28
Hangi öksürük ne anlama geliyor? Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:57Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose